
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. 0.008 in. Steel Wire Fill 5/8 in. Brush Length Power Tube Brush
- Item Code: 21041
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 1" Burrite Power Tube Brush is Ideal for cleaning and deburring internal threads on steel parts. 1/8" stem diameter for use on CNC, drills and drill presses. Features a single continuous length of stainless steel stem wire filled with a tuft of crimped wire to provide aggressive flat side action.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Single continuous length of stainless steel stem wire
- Filled with a tuft of crimped wire to provide an aggressive flat side action
- Ideal for cleaning and deburring internal threads
Tech Specs
Back To Top| Length | 2-1/4" |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Diameter | 1" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Stem Diameter | 1/8" |
| Fill Diameter | 0.008" |
| Brush Length | 5/8" |
| Fill Material | Steel |
| Brand | Weiler |