
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. 0.004 in. Stainless Steel Wire Fill 1 in. Brush Length Power Tube Brush
- Item Code: 21082
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 3/8" Round Power Tube Brush is Ideal for cleaning and deburring smooth or threaded blind holes on stainless steel, aluminum, brass, bronze, copper, high-nickel alloys, inconel, pewter, platinum and titanium parts. 1/8" stem diameter for use on CNC/milling/automatic machine, drill, drill press, corded/cordless hand drill or cordless screwdriver. Features a single continuous length of stainless steel stem wire filled with a single spiral of crimped wire for a more flexible brushing action.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Single continuous length of stainless steel stem wire
- Single spiral of crimped wire fill for a more flexible brushing action
- For use on smooth or threaded blind holes
Tech Specs
Back To Top| Length | 3-1/2" |
|---|---|
| Maximum RPM | 2000 |
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 1" |
| Diameter | 3/8" |
| Fill Diameter | 0.004" |
| Fill Material | Stainless Steel |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Stem Diameter | 1/8" |