
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. 0.004 in. Steel Wire Fill 2 in. Brush Length Power Tube Brush
- Item Code: 21106
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 1/2" Double Stem, Double Spiral Power Tube Brush is Ideal for aggressive cleaning and deburring on steel, armored steel, cast iron, ductile iron and tool steel parts. 5/32" stem diameter for use on CNC/milling/automatic machine, drill, drill press, corded/cordless hand drill or cordless screwdriver. Features four stem wires and a double spiral of straight wire fill material.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Four stem wires and a double spiral of straight wire fill material
- Provides an aggressive cleaning and deburring action
Tech Specs
Back To Top| Fill Material | Steel |
|---|---|
| Length | 5" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 1/2" |
| Fill Diameter | 0.004" |
| Brush Length | 2" |
| Stem Diameter | 5/32" |