
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. 0.006 in. Stainless Steel Wire Fill 2-1/2 in. Brush Length Power Tube Brush
- Item Code: 21124
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 1" Round Power Tube Brush is Ideal for cleaning and deburring smooth or threaded blind holes on stainless steel parts. 1/4" stem diameter for use on CNC/milling/automatic machine, drill, drill press, corded/cordless hand drill or cordless screwdriver. Features four stem wires and a double spiral of straight wire fill material.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Four stem wires and a double spiral of straight wire fill material
- Provides an aggressive cleaning and deburring action
Tech Specs
Back To Top| Length | 5-1/2" |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.006" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Maximum RPM | 2000 |
| Diameter | 1" |
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 2-1/2" |
| Fill Material | Stainless Steel |
| Stem Diameter | 1/4" |