
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. 0.022 Crimped Fill 320 Grit Silicon Carbide (320SC) 2 in. Brush Length Nylon Power Tube Brush
- Item Code: 21130
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Crimped Round Silicon Carbide Filament - Double Stem, Single Spiral
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 2000 |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.022" |
| Grit | 320 |
| Length | 5" |
| Brand | Weiler |
| Trim Length | 3/16" |
| Brush Length | 2" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Diameter | 1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Stem Diameter | 3/16" |