
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/16 in. 0.022 Crimped Fill 320 Grit Silicon Carbide (320SC) 2 in. Brush Length Nylon Power Tube Brush
- Item Code: 21133
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 11/16" |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 2" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Fill Diameter | 0.022" |
| Grit | 320 |
| Stem Diameter | 7/32" |
| Overall Length | 5" |