
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 in. 0.005 in. Steel Wire Fill 1 in. Brush Length Power Tube Brush
- Item Code: 21175
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 5/16" Round Power Tube Brush is Ideal for cleaning and deburring smooth or threaded blind holes on steel parts. 1/8" stem diameter for use on corded/cordless hand drill, drill press, drilling machine, CNC/milling/automatic machine. Features a single continuous length of stainless steel stem wire filled with a single spiral of crimped wire for a more flexible brushing action.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Single continuous length of stainless steel stem wire
- Single spiral of crimped wire fill for a more flexible brushing action
- For use on smooth or threaded blind holes
Tech Specs
Back To Top| Standard Pack Quantity | 10 |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 1" |
| Diameter | 5/16" |
| Fill Diameter | 0.005" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Stem Diameter | 1/8" |
| Fill Material | Steel |
| Length | 3-1/2" |