
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. 0.040 Fill 80 Grit Silicon Carbide (80SC) 2-1/2 in. Brush Length Nylon Power Tube Brush
- Item Code: 21328
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Crimped Round Silicon Carbide Filament - Double Stem, Single Spiral
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Grit | 80 |
| Diameter | 1" |
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 2-1/2" |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Length | 5-1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |