
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#50 Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, Bright Finish, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 217-1.78
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 217 |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length (mm) | 53 |
| Metric Size | 1.78 mm |
| Shank Diameter (mm) | 1.78 |
| Shank Type | Straight |
| Wire Size | #50 |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Length of Cut (mm) | 50.33 |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118° |
| Coolant | without |
| Overall Length Metric | 80.00 mm |
| Brand | Guhring |
| Decimal Size | 0.0701" |