
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in.0.026 Crimped Fill 120 Grit Ceramic (120CG) 1 in. Brush Length 3-1/2 in. Overall Length Burr-Rx Power Tube Brush
- Item Code: 21759
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Featuring a high density metal hub construction, they are designed and manufactured to be a cost-effective tool for applications requiring a 3 Inch or 4 Inch radial brush
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Fill Diameter | 0.026" |
|---|---|
| Maximum RPM | 2000 |
| Diameter | 1/2" |
| Length | 3-1/2" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Brush Length | 1" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Series | Burr-Rx |
| Brand | Weiler |
| Grain Type | Ceramic |
| Grit | 120 |
| Trim Length | 3/16" |