
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in.0.026 Crimped Fill 120 Grit Ceramic (120CG) 1 in. Brush Length 3-1/2 in. Overall Length Burr-Rx Power Tube Brush
- Item Code: 21761
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Feature a single continuous length of galvanized steel stem wire with a formed eye loop for convenient hand use. The single spiral of straight nylon fill allows for easy manual insertion and scratch-free cleaning of the ID.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Ceramic |
|---|---|
| Series | Burr-Rx |
| Trim Length | 1/2" |
| Fill Diameter | 0.026" |
| Grit | 120 |
| Length | 3-1/2" |
| Maximum RPM | 2000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 5/8" |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Brush Length | 1" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |