
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in.0.026 Crimped Fill 120 Grit Ceramic (120CG) 1 in. Brush Length 3-1/2 in. Overall Length Burr-Rx Power Tube Brush
- Item Code: 21762
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
For internal deburring and finishing applications in tubular component parts, drilled and tapered holes, and machined bores and passages. Power tube brushes are suitable for use in drill presses and manual and CNC machine tools. Crimped Black Ceramic Filament - 1/4" Cadmium Plated Stems.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Brush Length | 1" |
| Grain Type | Ceramic |
| Grit | 120 |
| Series | Burr-Rx |
| Fill Diameter | 0.026" |
| Length | 3-1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Maximum RPM | 2000 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Diameter | 3/4" |