
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11mm Diameter Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 219-11.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type W drill is a high helix or fast spiral flute form the aides in chip evacuation. High helix drills are best suited for aluminum and mild steel applications where chip packing can be a problem. The Type W style drill has been replaced in many applications by the GT100 parabolic style drill.
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 2 |
|---|---|
| Decimal Size | 0.4331" |
| Series | 219 |
| Shank Diameter (mm) | 11 |
| Brand | Guhring |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length (mm) | 128 |
| Length of Cut (mm) | 111.5 |
| Overall Length Metric | 195.00 mm |
| Metric Size | 11.00 mm |
| Point Angle | 130° |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |