
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.7mm Diameter Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 219-2.700
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type W drill is a high helix or fast spiral flute form the aides in chip evacuation. High helix drills are best suited for aluminum and mild steel applications where chip packing can be a problem. The Type W style drill has been replaced in many applications by the GT100 parabolic style drill.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Overall Length Metric | 100.00 mm |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length (mm) | 66 |
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 130° |
| Series | 219 |
| Shank Diameter (mm) | 2.7 |
| Decimal Size | 0.1063" |
| Length of Cut (mm) | 61.95 |
| Metric Size | 2.70 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |