
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSS, Bright Finish, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 224-11.91
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type H drill is a low helix or slow spiral flute form. The slow spiral is best suited for horizontal drilling applications to improve chip evacuation. This style tool is popular in screw machine applications. The slow spiral also reduces the rake angle at the cutting edge for hard materials. Available in stub and jobbers lengths from stock.
Tech Specs
Back To Top| Coolant | without |
|---|---|
| Metric Size | 11.91 mm |
| Flute Length (mm) | 51 |
| Overall Length (mm) | 102 |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.4689" |
| Brand | Guhring |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Point Angle | 118° |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Fractional Size | 15/32" |
| Length of Cut (mm) | 33.135 |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | 224 |
| Shank Diameter (mm) | 11.91 |