
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
31/64 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 224-12.300
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type H drill is a low helix or slow spiral flute form. The slow spiral is best suited for horizontal drilling applications to improve chip evacuation. This style tool is popular in screw machine applications. The slow spiral also reduces the rake angle at the cutting edge for hard materials. Available in stub and jobbers lengths from stock.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Decimal Size | 0.4843" |
| Number of Flutes | 2 |
| Fractional Size | 31/64" |
| Shank Type | Straight |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Flute Length (mm) | 51 |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118° |
| Metric Size | 12.30 mm |
| Series | 224 |
| Overall Length (mm) | 102 |
| Shank Diameter (mm) | 12.3 |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 32.55 |