
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSS, Bright Finish, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 224-7.94
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type H drill is a low helix or slow spiral flute form. The slow spiral is best suited for horizontal drilling applications to improve chip evacuation. This style tool is popular in screw machine applications. The slow spiral also reduces the rake angle at the cutting edge for hard materials. Available in stub and jobbers lengths from stock.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Length of Cut (mm) | 25.09 |
| Brand | Guhring |
| Metric Size | 7.94 mm |
| Series | 224 |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Fractional Size | 5/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118° |
| Decimal Size | 0.3126" |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coolant | without |
| Flute Length (mm) | 37 |
| Overall Length (mm) | 79 |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 7.94 |