
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.4mm Twister® GP, 5X, 118° Point, 21° Helix, Solid Carbide Jobber Drill (DIN338)
- Item Code: 22429130
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® GP - Series 224
5X Drill Length
118 Degree Point Angle
21 Degree Helix
Recommended for drilling cast iron, aluminum, bronze and magnesium alloys and other abrasive, but easily machined, materials.
Features
Back To Top- Designed to allow high feed rates with good chip flow
- Four facet drill point minimizes drill wander and assures accurately sized holes
- Shorter length reduces deflection and vibration, increases drill accuracy and improved tool life.
Tech Specs
Back To Top| Angle | 118° |
|---|---|
| Helix | 21° |
| Series | Twister� GP |
| Metric Size | 7.40 mm |
| Overall Length | 109mm |
| Brand | MA Ford |
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Size | 0.2913" |
| Length of Flute | 69.0mm |
| Number of Flutes | 2 |