
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 225-12.700
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Type W drill is a high helix or fast spiral flute form the aides in chip evacuation. High helix drills are best suited for aluminum and mild steel applications where chip packing can be a problem. The Type W style drill has been replaced in many applications by the GT100 parabolic style drill.
Tech Specs
Back To Top| Drilling Depth | Screw Machine |
|---|---|
| Fractional Size | 1/2" |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length (mm) | 51 |
| Overall Length (mm) | 102 |
| Series | 225 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Size | 12.70 mm |
| Brand | Guhring |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Point Angle | 130° |
| Shank Type | Straight |
| Length of Cut (mm) | 31.95 |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |