
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/16 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 118° Point, Left Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 226-1.590
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Length of Cut (mm) | 7.615 |
| Decimal Size | 0.0626" |
| Shank Diameter (mm) | 1.59 |
| Fractional Size | 1/16" |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length (mm) | 10 |
| Point Angle | 118° |
| Metric Size | 1.59 mm |
| Series | 226 |
| Overall Length (mm) | 34 |
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |