
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11.1mm Twister® GP, 3X, 118° Point, 21° Helix, Solid Carbide Drill (DIN6539)
- Item Code: 22643700
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® GP - Series 226
21° Helix
118° Point
3X Drill Length
Recommended for drilling cast iron, aluminum, bronze, and magnesium alloys and other abrasive, but easily machined materials
Features
Back To Top- Designed to allow high feed rates with good chip flow
- Four facet drill point minimizes drill wander and assures accurately sized holes
- Shorter length reduces defection and vibration, increases accuracy and improves tool life
Tech Specs
Back To Top| Neck Length | 33mm |
|---|---|
| Metric Size | 11.10 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | MA Ford |
| Length of Flute | 47.0mm |
| Overall Length | 95mm |
| Material | Solid Carbide |
| Angle | 118° |
| Helix | 21° |
| Decimal Size | 0.4370" |
| Series | Twister® GP |