
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.9mm Twister® AL, 5X, 3-Flute, Solid Carbide High Performance Drill
- Item Code: 22911420
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® AL - Series 229
High Performance-Parabolic Flute
Recommended for increased speeds and feeds when drilling aluminum, cast iron and other easy to machine materials.
DIN6537L
Features
Back To Top- Easily re-ground point design.
- Special 3 flute parabolic flute form for increased chip evacuation.
- Metric sizes 3mm and above manufactured to DIN 6537L.
- Coolant fed style available as a special.
Tech Specs
Back To Top| Neck Length | 19mm |
|---|---|
| Point Length | 0.35 |
| Length of Flute | 25.0mm |
| Decimal Diameter | 0.1142" |
| Helix Angle | 30° |
| Overall Length | 46mm |
| Series | Twister® AL |
| Angle | 150° |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 2.90 mm |
| Shank Diameter | 2.9mm |
| Brand | MA Ford |
| Number of Flutes | 3 |