
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M5 x .8 High Speed Steel Straight 4-Flute GD4 Thread Limit Plug Chamfer Hand Tap
- Item Code: 23029-BRUBAKER
- Brand: Brubaker
- Unit Size: 1
Description
These general purpose taps can be used by hand or under power, in through or blind holes and are suitable for tapping most materials. The chips are retained in the flutes during use. Three-fluted taps have the greatest chip holding capacity and should be used, in the size range where available, for tapping holes deeper than 1-1/2 diameters. A variety of surface treatments are available to improve performance.
Tech Specs
Back To Top| Series | 230 |
|---|---|
| Shank Size | 0.194" |
| Thread | M5 x .8mm |
| Brand | Brubaker |
| Chamfer | Plug |
| Material | High Speed Steel |
| Thread Limit | D4 |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Length | 7/8" |