
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.95mm Diameter Extra Length Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 235-1.950
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter (mm) | 1.95 |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut (mm) | 82.075 |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Number of Flutes | 2 |
| Drilling Depth | Extra Length |
| Metric Diameter | 1.95 mm |
| Overall Length Metric | 125 mm |
| Flute Length (mm) | 85 |
| Series | 235 |
| Decimal Diameter | 0.0768" |
| Point Angle | 118° |