
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSCO, FIREX Coated, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 2458-14.290
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Ti family of cobalt drills are well suited for tough machining applications were a robust tool is required. The Ti drill is an M35 grade cobalt, 135° split point drill with a heavy duty web design. Available bright finished, TiN and FIREX® coated for hardened steel, stainless steel and nickel alloy applications.
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 130� |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Overall Length (mm) | 169 |
| Flute Length (mm) | 114 |
| Length of Cut (mm) | 92.565 |
| Shank Diameter (mm) | 14.29 |
| Material | Cobalt |
| Fractional Size | 9/16" |
| Series | 2458 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Size | 0.5626" |
| Drilling Depth | Jobber |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | FIREX |
| Metric Size | 14.29 mm |
| Shank Type | Straight |