
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 (.2500) Dia., Style A - No End Cut, 5600 Composite Burr/Router
- Item Code: 25202-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 5600 Series MATRX PB-1 Burrs produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. The MATRX PB-1 Burr's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Available uncoated and with FC-1 CVD Diamond Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb IIID (diamond coatable micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| End Type | SE |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.7500 |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |
| Brand | Fullerton |
| Coating/Finish | None |
| End Type Character Designation | RA |
| Flute Length (Inch) | 3/4 |
| Coolant Through | No |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Point End Type | Style A - No End Cut |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Flute Length (mm) | 19.05 |
| Series | 5600 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Number of Flutes | 10 |
| Weldon Flat | No |