
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 (.1875) Dia., Style B - Burr Type End Cut, 5600 Composite Burr/Router
- Item Code: 25207
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 5600 Series MATRX PB-1 Burrs produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. The MATRX PB-1 Burr's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Available uncoated and with FC-1 CVD Diamond Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb IIID (diamond coatable micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| End Type Character Designation | RB |
|---|---|
| Flute Length (Inch) | 5/8 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Number of Flutes | 8 |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (mm) | 15.88 |
| Brand | Fullerton |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Overall Length (Inch) | 2 |
| Coolant Through | No |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Overall Length (mm) | 50.80 |
| Coating/Finish | None |
| Decimal Diameter | 0.1875" |
| Metric Diameter | 4.76 mm |
| Point End Type | Style B - Burr Type End Cut |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Series | 5600 |
| Weldon Flat | No |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1875 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/16 |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |
| End Type | SE |