
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
33/64 (.5156) 3-Flutes, 90° Point FC1 Coated Solid Carbide 5566 MATRX PD-1 Composite Poly Drill
- Item Code: 25349
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 5566 Series MATRX PD-1 Drills produces a clean, burr-free hole without breakout in carbon composites, fiber glass, fiber reinforced composites, plastics and green ceramics. The MATRX PD-1's three-flute design allows for ultimate material removal rates and burr teeth provide a clean shearing of fibers.
Features
Back To Top- 3 Flutes
- 90� Point
- Parabolic Flute
- Burr Teeth
- Right Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available uncoated and with FC-1 CVD Diamond Coating
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | FC1 |
|---|---|
| End Type Character Designation | N |
| Brand | Fullerton |
| Decimal Diameter | 0.5156" |
| End Type | SE |
| Number of Flutes | 3 |
| Series | 5566 |
| Shank Diameter (mm) | 13.10 |
| Fractional Diameter | 33/64" |
| Length | 5xD |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.0000 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5156 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.5000 |
| Flute Length (Inch) | 1-1/2 |
| Flute Length (mm) | 38.10 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Direction of Cut | RH |
| Point End Type | Notched |
| Point Include Angle (Degrees) | 90 |
| Coolant Through | No |
| Length Designator | 5xD |
| Overall Length (Inch) | 6 |
| Weldon Flat | No |
| Metric Diameter | 13.10 mm |
| Overall Length (mm) | 152.40 |
| Shank Diameter (Inch) | 33/64 |