
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 Inch Diameter, 8xD Drill, 2 flutes, Carbide, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 2601-11.110
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The GT100 is a parabolic flute design that provides maximum efficiency in aluminum, cast iron and steel applications. The wide open flute design efficiently transports the cutting chips out of the hole while providing additional core strength to the drill. Available from stock bright finished or with TiN coating for additional tool life.
Features
Back To Top- Reduce -- and even eliminate -- the need for chip clearing peck cycles
- Increased feed rates over standard high speed steel drill flute designs
- Chip evacuation is improved for better finished hole and part quality
- Reduce cycle times and improve manufacturing efficiency
- Hundreds of stocked standard sizes in inventory
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Decimal Size | 0.4374" |
| Flute Length (mm) | 105.6 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Type | Straight |
| Drilling Depth | 8xD |
| Overall Length (mm) | 142.5 |
| Series | 2601 |
| Fractional Size | 7/16" |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 130° |
| Shank Diameter (mm) | 11.11 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut (mm) | 88.935 |
| Metric Size | 11.11 mm |