
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 (.1250) Dia., Style A - No End Cut, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26125
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (Inch) | 1/2 |
|---|---|
| Number of Flutes | 7 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.5000 |
| Shank Diameter (mm) | 3.18 |
| Weldon Flat | No |
| Coating/Finish | None |
| Metric Diameter | 3.18 mm |
| Series | 2600 |
| End Type | SE |
| End Type Character Designation | RA |
| Overall Length (Inch) | 1-1/2 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8 |
| Direction of Cut | RH |
| Brand | Fullerton |
| Point End Type | Style A - No End Cut |
| Coolant Through | No |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Overall Length (mm) | 38.10 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Flute Length (mm) | 12.70 |