
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 (.1250) Dia., Style B - Burr Type End Cut, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26126
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (Decimal Inch) | 0.5000 |
|---|---|
| Flute Length (mm) | 12.70 |
| Number of Flutes | 7 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.5000 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Brand | Fullerton |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Metric Diameter | 3.18 mm |
| Overall Length (mm) | 38.10 |
| Direction of Cut | RH |
| End Type | SE |
| Flute Length (Inch) | 1/2 |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8 |
| Shank Diameter (mm) | 3.18 |
| End Type Character Designation | RB |
| Overall Length (Inch) | 1-1/2 |
| Weldon Flat | No |
| Coating/Finish | None |
| Point End Type | Style B - Burr Type End Cut |
| Series | 2600 |
| Coolant Through | No |