
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 (.1250) Dia., Style D - 135° Drill Point, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26128-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| End Type | SE |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8 |
| Brand | Fullerton |
| Coating/Finish | None |
| Overall Length (Inch) | 1-1/2 |
| Series | 2600 |
| End Type Character Designation | RD |
| Flute Length (Inch) | 1/2 |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Metric Diameter | 3.18 mm |
| Number of Flutes | 7 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.5000 |
| Shank Diameter (mm) | 3.18 |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (mm) | 12.70 |
| Point End Type | Style D - 135° Drill Point |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250 |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Overall Length (mm) | 38.10 |
| Weldon Flat | No |