
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 in. 500 Grit Silicon Carbide 0.018 Fill Miniature Nylon End Brush
- Item Code: 26146
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 5/16" Miniature Nylox Abrasive Nylon End Brush features a plastic ferrule cup to protect internal surfaces during use. Can be used in automated applications for precision deburring and finishing of small part features or for buffing and polishing without compounds. 1/8" stem for use on flexible shaft tool and high speed pencil grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- Plastic ferrule cup to protect internal surfaces during use
- Nylox abrasive nylon fill for buffing and polishing without compounds
- Can be used in automated applications for precision deburring and finishing of small part features
- For use with flexible shaft tool and high speed pencil grinder power tools
Tech Specs
Back To Top| Grade | Super Fine |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.018" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Standard Pack Quantity | 144 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 5/16" |
| Maximum RPM | 25000 |
| Trim Length | 9/16" |
| Stem Diameter | 1/8" |