
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 (.1875) Dia., Style A - No End Cut, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26187-FULLERTON
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Direction of Cut | RH |
|---|---|
| Flute Length (Inch) | 5/8 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Number of Flutes | 8 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.0000 |
| Weldon Flat | No |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.6250 |
| Decimal Diameter | 0.1875" |
| Flute Length (mm) | 15.88 |
| Overall Length (Inch) | 2 |
| Point End Type | Style A - No End Cut |
| Coolant Through | No |
| Overall Length (mm) | 50.80 |
| Coating/Finish | None |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1875 |
| Series | 2600 |
| Shank Diameter (Inch) | 3/16 |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| End Type Character Designation | RA |
| Metric Diameter | 4.76 mm |