
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 (.2500) Dia., Style D - 135° Drill Point, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26253
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| End Type | SE |
|---|---|
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.7500 |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |
| Coating/Finish | None |
| Series | 2600 |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Brand | Fullerton |
| End Type Character Designation | RD |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.5000 |
| Overall Length (mm) | 63.50 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Length (Inch) | 3/4 |
| Flute Length (mm) | 19.05 |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Coolant Through | No |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Number of Flutes | 10 |
| Overall Length (Inch) | 2-1/2 |
| Point End Type | Style D - 135° Drill Point |
| Weldon Flat | No |