
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 (.2500) Dia., Style B - Burr Type End Cut, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26261
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Coolant Through | No |
|---|---|
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Direction of Cut | RH |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Number of Flutes | 10 |
| Weldon Flat | No |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |
| End Type Character Designation | RB |
| Point End Type | Style B - Burr Type End Cut |
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Coating/Finish | None |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Series | 2600 |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Overall Length (mm) | 76.20 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.2500 |