
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 (.5000) Dia., Style B - Burr Type End Cut, Series 2600 Fiberglass Router
- Item Code: 26501
- Brand: Fullerton
- Unit Size: 1
Description
Fullerton's 2600 Series Fiberglass Router produces clean shearing of material's fibers and allows for aggressive removal rates. Our 2600 Series Fiberglass Router's increased relief angles deliver results without tearing fibers and provides minimal delamination.
Features
Back To Top- Right & Left Hand Spiral
- Right Hand Cut
- Available in Style A - No End Cut, Style B - Burr Style End Cut, Style C - End Mill End Cut and Style D - 135� Drill Point
- Metric and Inch Based Tools
- Dura Carb (Micrograin)
- Shank Diameter Tolerance: +.0000""-.0005"" / +0.000-0.013mm
- Cutter Diameter Tolerance: +.0000""-.0005 / +0.000-0.013mm
Tech Specs
Back To Top| Point End Type | Style B - Burr Type End Cut |
|---|---|
| Series | 2600 |
| Coating/Finish | None |
| End Type Character Designation | RB |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5000 |
| Coolant Through | No |
| Flute Length (mm) | 25.40 |
| Shank Diameter (Inch) | 1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.70 |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Overall Length (Inch) | 3 |
| Weldon Flat | No |
| Direction of Cut | RH |
| Flute Spiral Direction | RH |
| Brand | Fullerton |
| End Type | SE |
| Number of Flutes | 17 |
| Overall Length (mm) | 76.20 |
| Flute Length (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Flute Length (Inch) | 1 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.0000 |