
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.050 in. Fill 1/2 in. Brush Length Nulox Micro Abrasive Tube Brush
- Item Code: 26901
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
For ultra-fine deburring and finishing of small internal holes
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Brush Diameter Decimal | 0.0500" |
|---|---|
| Stem Diameter | 0.0220" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Maximum RPM | 2000 |
| Brand | Weiler |
| Brush Length | 1/2" |
| Fill Diameter | 0.008" |
| Grit | 2000 |
| Length | 4" |