
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.515 in. Fill 600 Grit Aluminum Oxide (AO) 1 in. Brush Length Nulox Micro Abrasive Tube Brush
- Item Code: 26912
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
For ultra-fine deburring and finishing of small internal holes
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for internal deburring and finishing applications
- Suitable for use in drill presses and manual/CNC machine tools
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 0.515" |
|---|---|
| Stem Diameter | 0.1940" |
| Grit | 600 |
| Length | 5" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Maximum RPM | 2000 |
| Brand | Weiler |
| Fill Diameter | 0.012" |
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Brush Length | 1" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |