
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-1/2 in. 0.022 Crimped Fill 120 Grit Silicon Carbide (120SC) 5/8 in. Arbor Hole Small Diameter Nylox Wheel Brush
- Item Code: 29123
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Small Diameter Wheels - Metal Hub - Crimped Round Silicon Carbide Filament
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Provides a flexible brushing action and consistent performance for demanding light duty cleaning and deburring applications
- For use on straight grinders and stationary machines such as bench or pedestal grinders and buffing lathes
- Featuring Weiler's solid ring construction, these radial brushes are available in heat-treated steel, type 302 stainless steel and brass wire for use in a wide variety of applications
Tech Specs
Back To Top| Fill Diameter | 0.022" |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Diameter | 2-1/2" |
| Face Width | 1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Trim Length | 11/16" |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Grit | 120 |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Maximum RPM | 10000 |