
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. 2-Shelf Flush Edges Heavy Duty Shelf Truck with 6-Wheel Quick Turn
- Item Code: 2G6W-3048-6PH
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Designed for improved mobility, this all-welded shelf truck features 4 swivel and 2 rigid 6" x 2" hard tread phenolic castersĀ for high maneuverability with a tighter turning radius.
Features
Back To Top- 12 gauge steel shelves
- 36" Top Shelf Height
- 4 swivel and 2 rigid casters
- 6" x 2" phenolic wheels
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 176 |
|---|---|
| Wheel Description | 6" Phenolic |
| Brand | Little Giant |
| Shelf Clearance | 25.5" |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |
| Top Shelf Height | 36" |
| Caster Type | 2 Rigid, 4 Swivel |
| Freight Class | 175 |
| Shelves | 2 Shelves |