
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.9mm Twister® Coolant 10X Long High Performance Micro Drill - ALtima Coated
- Item Code: 2MDCL1142A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® MD - Series 2MDCL
Xtreme High Performance Drilling in a broad range of materials
Coolant Thru
Features
Back To Top- 140° Point
- 15° Helix
- Altima Coated
Tech Specs
Back To Top| Point Length | 0.45 |
|---|---|
| Series | Twister® MD |
| Helix | 15° |
| Overall Length | 81mm |
| Length of Flute | 34mm |
| Angle | 140° |
| Brand | MA Ford |
| Decimal Diameter | 0.1142" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 2.90 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Shank Diameter | 3.0mm |