
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 in. x 48 in. Solid Top Fixed Height Mobile Pallet Stand with Lower Shelf
- Item Code: 2PDFS48486PH2FL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. All-welded pallet dolly with raised 30" deck height to lessen bending and back strain.
Features
Back To Top- All-welded construction
- Raised 30" deck height
- 6" phenolic wheels
- Four swivel casters
- Dual floor locks to control motion while loading and unloading
- Powder coated gray finish
Tech Specs
Back To Top| Freight Class | 175 |
|---|---|
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 238 |
| Surfaces | Solid Top Deck |
| Caster Type | 4 Swivel |
| Deck Height | 30" |
| Shelves | Full Lower Shelf |
| Wheel Brakes | 2 Floor Locks |
| Wheel Description | 6" Phenolic |