
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.6mm Twister XD® 7X+, Coolant Fed, Long, High Performance Drill
- Item Code: 2XDCL2992A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister XD® - Series 2XDCL
Designed for high performance drilling in a broad range of materials.
Features
Back To Top- ALtima® (AlTiN) coated for extended tool life
- Drills can be reconditioned and recoated
- 142° Point Angle, 30° Helix Angle
- Recommended for a broad cross section of materials at increased feed rates
Tech Specs
Back To Top| Length of Flute | 70mm |
|---|---|
| Metric Diameter | 7.60 mm |
| Point Length | 1.18mm |
| Neck Length | 56mm |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 8.0mm |
| Angle | 140°-142° |
| Decimal Diameter | 0.2992" |
| Brand | MA Ford |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Helix Angle | 30° |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 118mm |
| Series | Twister XD® |