
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.40mm Coolant Long Drill ALtima Coated
- Item Code: 2XDCL3307A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister XD® - Series 2XDCL
Designed for high performance drilling in a broad range of materials.
Features
Back To Top- ALtima® (AlTiN) coated for extended tool life
- Drills can be reconditioned and recoated
- 142° Point Angle, 30° Helix Angle
- Recommended for a broad cross section of materials at increased feed rates
Tech Specs
Back To Top| Brand | MA Ford |
|---|---|
| Coating/Finish | AlTiN |
| Decimal Diameter | 0.3307" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 127mm |
| Metric Diameter | 8.40 mm |
| Angle | 140°-142° |
| Shank Diameter | 10mm |
| Length of Flute | 80mm |
| Neck Length | 64mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | Twister XD® |
| Helix Angle | 30° |
| Point Length | 1.31 |