
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.3mm Twister XD® 5X, Coolant Fed, Regular, High Performance Drill
- Item Code: 2XDCR1299A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister XD® - Series 2XDCR
Xtreme High Performance Drilling in a broad range of materials
Features
Back To Top- ALtima® (AlTiN) coated for extended tool life
- Drills can be reconditioned and recoated
- 142° Point angle, 30° helix angle
- Recommended for a broad cross section of materials at increased feed rates
Tech Specs
Back To Top| Length of Flute | 32mm |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 80mm |
| Shank Diameter | 4.0mm |
| Angle | 140°-142° |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Decimal Diameter | 0.1299" |
| Helix Angle | 30° |
| Metric Diameter | 3.30 mm |
| Point Length | 0.51mm |
| Brand | MA Ford |
| Neck Length | 26mm |
| Series | Twister XD® |