
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.5mm ALtima® Coated Twister® XD 5X Solid Carbide Regular High Performance Drill
- Item Code: 2XDSR0590A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister XD® - Series 2XDSR
Xtreme High Performance Drilling in a broad range of materials
Features
Back To Top- ALtima® (AlTiN) coated for extended tool life
- Drills can be reconditioned and recoated
- 142° Point Angle, 30° Helix Angle
- Recommended for a broad cross section of materials at increased feed rates
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 18.0mm |
|---|---|
| Overall Length | 40mm |
| Shank Diameter | 1.5mm |
| Helix Angle | 30° |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.0590" |
| Metric Diameter | 1.50 mm |
| Type | Drill |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Material | Solid Carbide |
| Angle | 140°-142° |
| Series | Twister XD® |
| Brand | MA Ford |