
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.9mm Twister XD® 3X, Solid Carbide, Stub, High Performance Drill
- Item Code: 2XDSS3504A
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister XD® - Series 2XDSS
Xtreme High Performance Drilling in a broad range of materials
Features
Back To Top- 3xD Cutting Length
- High Efficiency Flute Profile
- Stable Low-Thrust Point Form
- Engineered and Produced in the USA
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.3504" |
|---|---|
| Helix Angle | 30° |
| Point Length | 1.38mm |
| Neck Length | 35mm |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 8.90 mm |
| Angle | 140°-142° |
| Series | Twister XD® |
| Shank Diameter | 10.0mm |
| Length of Flute | 43mm |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 89mm |
| Brand | MA Ford |