
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.95mm Straight Shank, 118° Point, 35° Helix, 1-1/2 Inch LOA Twister® GP 5X Circuit Board Drill
- Item Code: 30003740
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® GP - Series 300
1-1/2 (38mm) LOA.
Designed for drilling soft metals as well as glass reinforced circuit boards, phenolic-epoxies and other abrasive, but easily machined materials
Tech Specs
Back To Top| Helix | 35° |
|---|---|
| Length of Cut | 16.0mm |
| Brand | MA Ford |
| Metric Diameter | 0.95 mm |
| Overall Length | 38mm |
| Material | Solid Carbide |
| Angle | 118° |
| Decimal Diameter | 0.0374" |
| Series | Twister® GP |
| Type | Drill |
| Number of Flutes | 2 |