
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.45mm Straight Shank, 5X, 118° Point, 35° Helix, 1-1/2 (38mm) OAL, Twister® GP Drill
- Item Code: 30005710
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® GP - Series 300
1-1/2 (38mm) LOA.
Designed for drilling soft metals as well as glass reinforced circuit boards, phenolic-epoxies and other abrasive, but easily machined materials
Features
Back To Top- It is extremely heat-resistant and used for high-speed applications on cast iron, non-ferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
- It increases chip flow in softer materials such as aluminum, wood and plastic.
Tech Specs
Back To Top| Helix | 35° |
|---|---|
| Overall Length | 38mm |
| Angle | 118° |
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Size | 0.0571" |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | MA Ford |
| Metric Size | 1.45 mm |
| Series | Twister� GP |
| Length of Flute | 16.0mm |